Ar kompiuteriniai žaidimai sukelia ADHD? - Braingym

Dažnai girdime tėvus skundžiantis, jog jų vaikas, kuris negali ramiai išsėdėti kėdėje ir susikaupti per pamokas mokykloje, gali praleisti valandų valandas susitelkęs priešais vaizdo žaidimų ekraną. Vaiko elgesys atitinka visus aktyvumo ir dėmesio sutrikimo kriterijus (angl. ADHD) – išskyrus tada, kai jis žaidžia kompiuterinius žaidimus. Kas kartą, kai liepiate jam nustoti žaisti ir ateiti pavakarieniauti, esate pasiruošę pasipriešinimui.

Matant tokius elgesio skirtumus, tėvams kyla klausimas, ar kompiuteriniai žaidimai iš tiesų sukelią ADHD? Ar tokie žaidimai pasunkina būklę? Ar intensyvus susikaupimas, kurį vaikas patiria žaisdamas video žaidimus reiškia, jog iš viso neturi ADHD?

Ypatingas potraukis

Visų pirma, „nėra įrodymų, jog televizorius ar kompiuteriniai žaidimai sukelia ADHD“, aiškina dr. Natalie Weder, vaikų ir paauglių psichiatrė „Child Mind“ institute, kuri gydė daugelį vaikų, turinčių šį sutrikimą. Ji teigia, jog labai greiti TV šou ir kompiuteriniai žaidimai, sukelia ypatingą potraukį vaikams, kurie serga ADHD.

„Jei galvojame apie animacinį filmuką „Kempiniukas Plačiakelnis“ arba kompiuterinį žaidimą, nėra sekundės, jog kas nors nevyktų ekrane“, pažymi daktarė Weder.“Jei žaidžiate kompiuterinį žaidimą, turite tučtuojau atsakyti, kitaip pralaimėsite. Jūs neturite laiko apmąstymams. Taigi vaikus, turinčius ADHD tai labai lengvai įtraukia – nėra atotrūkių, jog jie galvotų apie ką nors kita.“

Dėmesio protrūkiai

Kompiuteriniai žaidimai efektyviai išlaiko dėmesį vaikų, kuriems sunku susikaupti ties kitomis užduotimis. Tačiau tai, kas vyksta, kai vaikai įnikę į kompiuterinius žaidimus, nėra tas pats dėmesio sutelkimas kaip į kitas užduotis, kurios reikalauja dėmesio.

„Nuolatinė veikla nereiškia ilgalaikio dėmesio“, pažymi dr. Ron Steingard, vaikų ir paauglių psichiatras „Child Mind“ institute. Užduotis keičiasi labai greitai ir  tiesiog trumpi dėmesio protrūkiai  dalyvauja joje. Šie žaidimai nuolat keičia susitelkimo šaltinį ir juose yra momentiniai malonumai ir apdovanojimai.“

Vaikai, turintys ADHD sutrikimą, kompiuterinius žaidimus mėgsta labiau nei vidutinis žmogus. „Niekas kitas gyvenime nejuda taip greitai ir neapdovanoja taip spontaniškai“, teigia dr. Steingard.

Žaidimo laikas

Ajovos valstijos universiteto tyrimas, kuriame dalyvavo 3000 vaikų ir paauglių iš Singapūro ir kuris truko trejus metus, parodė, jog vaikai, kurie praleidžia daugiau laiko žaisdami kompiuterinius žaidimus, buvo labiau impulsyvūs ir turėjo daugiau dėmesio problemų. Tyrėjai pastebėjo, jog vaikai, kurie praleidžia daug laiko žaisdami kompiuterinius žaidimus gali „būti siejami su dėmesio sutrikimais“.

Tačiau tyrimo rezultatai nepateikia įrodymų, jog šie žaidimai gali turėti įtakos ar pabloginti dėmesio sutrikimus – jie tiesiog teigia, jog vaikai, kurie žaidžia žaidimus, turi stipresnius ADHD simptomus. Dr. Steingard teigia, jog nėra įrodymų dėl priežastinio ryšio.

Taigi Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja skirti tik vieną valandą per dieną visam ekrano laikui pradinukams ir dvi valandas vaikams, kurie mokosi vidurinėje mokykloje. Tuo tarpu, vaikai Jungtinėse Amerikos Valstijose, kaip teigia „Gentile“, šiuo metu praleidžia daugiau nei vidutiniškai šešias valandas per dieną prie ekrano.

Facebook Comments

Leave a Reply