Smegenų pagalba mes galime pajausti vienas kitą net ir per atstumą - Braingym

Šiuo metu daugelis iš mūsų jaučiasi taip lyg visos dienos būtų susijungusios į vieną. Kai nuolat kartoji tuos pačius dalykus, valandų valandas praleidi žiūrėdamas į kompiuterio ekraną, užmiegi pavargęs ir atsibundi nepailsėjęs. Kaip pasijusti geriau? Ir kaip padėti kitiems? Atsakymas slypi mūsų smegenyse.

Organizmo funkcijų priežiūra yra tarsi biudžeto tvarkymas

Kiekvieną gyvenimo akimirką smegenys valdo mūsų kūnus – organus, hormonus, imuninę sistemą. Šis procesas yra labai panašus į namų biudžeto tvarkymą. Tik vietoje pinigų smegenys skirsto vandenį, druską, gliukozę ir kitus gaunamus arba netenkamus kūno išteklius. Ir, kas nuostabiausia, mes net nepastebime kaip smegenys vykdo šį biudžeto valdymą! Tik giliai organizme vykstanti koordinuotų pokyčių simfonija pasireiškia tokiais pojūčiais kaip malonu, nemalonu, energijos antplūdžiu ar atėjusia ramybe.

Kai mūsų pasaulyje nutinka kažkas kam prireikia „užstato“ arba „pinigų išėmimo“, vidinė koordinacija sutrinka ir juntami nuotaikos pokyčiai. Tai gali būti ir komforto pojūčio šnibždesys, ir netgi baimės cunamis. Pokyčiai neatskleidžia, kas ką tik nutiko, ar ką su tuo daryti. Tik smegenys tiki, kad netrukus įvyks kažkas svarbaus. Žmonės šį pojūtį vadina „intuicija“, o mokslininkai jam yra suteikę „afekto“ vardą. Ir taip diena iš dienos organizme teka jausmų upė, kuri yra priklausoma nuo smegenų biudžeto tvarkymo darbų, veikiamų už kaukolės ribų esančio pasaulio.

Kaip vienas žmogus gali paveikti kito žmogaus „biudžetą“?

Susidūrus su kasdienio gyvenimo iššūkiais, reikėtų prisiminti smegenų funkciją valdyti organizmą kaip biudžetą. Daugybė dalykų išoriniame pasaulyje gali išjudinti organizmo biudžetą. Tarp jų ir kiti žmonės. Būtent per tai mes visi esame susisieti vienas su kitu. Draugai, šeima ir net nepažįstami žmonės gali daryti ir sakyti dalykus, kurie pažadina intuiciją arba sukelia į Žmogaus-voro panašų „voro jausmą“.

Pavyzdžiui, jeigu jūs kažkam jaučiate pasitikėjimo ar prieraišumo jausmą, jūsų ir to žmogaus širdies ritmas, kvėpavimas sinchronizuojasi. Tokie fiziniai ryšiai vyksta tarp kūdikių ir jų globėjų, gydytojų ir ligonių, draugų ar meilužių ir net tarp žmonių, sportuojančių jogos pamokoje ar dainuojančių chore. Mes pastebime šiuos organizmo biudžeto pasikeitimus kaip nuotaikos pokyčius.

Ypatinga mūsų galia – žodžiai

Būti vienas kito biudžeto prižiūrėtojais yra iššūkis, kai tiek daug iš mūsų jaučiasi vieniši. Tačiau socialinis atsiribojimas neturi virsti socialine izoliacija. Mes turime ypatingą galią žodžiais susisiekti ir reguliuoti vienas kitą net per atstumą. Pavyzdžiui, gavus artimo žmogaus žinutę, juntamas šilumos plūstelėjimas, išgirdus viršininko kritiką, galima pajausti jausmą panašų į smūgį į pilvą. Žodžiai yra kūnų reguliavimo įrankiai.

Laboratorinių eksperimentų metu buvo patvirtinta ši žodžių galia. Eksperimento dalyviai gulėjo smegenų skeneryje ir klausėsi įtaigių skirtingų situacijų aprašymų (pavyzdžiui, kaip jie įeina į vaikystės namus ir apsikabina artimuosius, kaip nubunda ryte ir randa mielą žinutę nuo svarbaus žmogaus). Kai jie klausėsi šių istorijų, buvo užfiksuotas padidėjęs smegenų regionų, reguliuojančių širdies ritmą, kvėpavimą, medžiagų apykaitą ir imuninę sistemą, aktyvumas. Taigi, tie patys smegenų regionai, kurie apdoroja kalbą, padeda valdyti ir organizmo biudžetą. O žodžiai daro tiesioginę įtaką mums ir tai užtikrina mūsų smegenys.

Eksperimento dalyviai taip pat padidino aktyvumą smegenų regionuose, susijusiuose su regėjimu ir judėjimu, nors jie gulėjo nejudėdami ir užsimerkę. Jų smegenys keisdavo neuronų judėjimą, kad imituotų šiuos veiksmus. Tas pats gebėjimas gali sukurti ryšio jausmą iš kelių sekundžių nekokybiškos mobiliojo telefono garsinės žinutės arba iš draugo veido formos taškų stačiakampio. Jūsų smegenys geba užpildyti spragas, kurių negaunate per šias laikmenas, ir taip gali sumažinti organizmo biudžeto deficitą.

Kaip ši mūsų savybė gali padėti karantino metu?

Vykstant socialinės veiklos ribojimui, vertėtų atrasti tokias senesnes bendravimo priemones kaip laiškų rašymas ranka. Mums svarbaus žmogaus raštas gali turėti netikėtą emocinį poveikį – popieriaus skiautė tapti meilės banga, padėkos potvyniu, pilvą iki skausmo išjudinančiu juoku. Kalbėkitės su artimaisiais, nepraleiskite vaizdo skambučių, o jeigu neturite laiko ilgesniam pokalbiui, parašykite arba įrašykite garsinę žinutę.

Galbūt, kai su virusu susiję apribojimai palengvės ir, galiausiai, pasibaigs, šie bendravimo įpročiai padės palaikyti geresnį ryšį su visais žmonėmis – ir tais, kurie yra greta, ir tais, kurie yra toli. Nes mes suprasime, kaip stipriai mūsų visų gerovė priklauso nuo ryšių su kitais.

Parengta pagal Lisa Feldman Barrett. Neuroscience shows how interconnected we are – even in a time of isolation (The Guardian)

Facebook Comments