5 patarimai, kurie privers Jūsų vaikus nebepiknaudžiauti išmaniaisiais telefonais - Braingym

Vaikai ir išmanieji telefonai. Kur yra riba ir kaip jos neperžengti?

Išmaniųjų telefonų laikais daugumos tėvų galvose pradeda suktis klausimai – iš kur žinoti, ar mano vaikas „priklausomas“ nuo išmaniojo? Kaip turėčiau užkirsti tam kelią?

Nerimaujama, deja, ne be priežasties. Organizacija „Common Sense Media“ 2016 metais atliko apklausą, kurios metu paaiškėjo, jog pusė apklaustųjų paauglių jaučiasi priklausomi nuo savo išmaniųjų telefonų, o net 78% patikrina išmanųjį nors kas valandą. 72 procentai teigė patiriantys stresą ir spaudimą, jei iš karto neatsako į žinutes ar socialinės medijos siunčiamus pranešimus. Taip pat, 2015 buvo atliktas panašus tyrimas, kurio duomenys atkleidė, jog 73 procentai paauglių nuo 13-kos iki 17-kos jau turi savo išmanųjį telefoną arba prieigą prie jo, o 24% teigė esantys „prisijungę“ beveik nuolatos.

Šios tendencijos poveikis vaikams nėra vienareikšmis. Prieiga prie socialinės medijos ir išmaniųjų telefonų gali tapti puikia galimybe vaikams socializuotis tarpusavyje, ieškoti įdomios informacijos. Profesorė Katie Davis teigia, jog iš esmės nepatartina smerkti vaikų naudojimosi išmaniaisiais telefonais, tačiau privaloma atkreipti dėmesį, kokias aplikacijas jūsų vaikas turi savąjame telefone ir kaip jomis naudojasi. Tėvams tai gali būti nelengva užduotis – kartais sunku atskirti išmaniojo naudojimą mokymosi ar komunikcijos su bendraklasiais tikslais nuo piktnaudžiavimo ir priklausomybės.

Keletas klausimų, padėsiančių atskirti „priklausomybę“ nuo saikingo išmaniojo naudojimo:

  • Ar tokiu atveju, kai vaikas netenka telefono/negali juo naudotis, jis tampa suirzęs, piktas, jo nuotaika akimirksniu pasikeičia?
  • Ar jūsų vaikas praleidžia renginius, šventes dėl to, kad mieliau naudojasi telefonu?
  • Ar naudojimasis išmaniuoju daro įtaką asmeninei higienai bei įprastoms kasdieninėms veikloms? Verta atkreipti dėmesį į miegą.
  • Ar jūsų vaikas meluoja, slepiasi, kad galėtų naudotis išmaniuoju telefonu?

Teigiami atsakymai į šiuos klausimus signalizuoja raudoną šviesą jums ir jūsų mažąjam. Siekiant užkirsti tam kelią, mokslininkai išskyrė keletą patarimų, nurodančių, kaip kovoti su piknaudžiavimu išmaniausiais telefonais:

  • Pirmasis mobilusis – ne išmanus. Pirmuoju vaiko telefonu dažniausiai tampa senas mamos ar tėčio išmanusis. Tačiau, mokslininkai pataria parūpinti savo mažąjam paprastą, neišmanų mobilujį – tai gali padėti išugdyti geresnius įpročius nuo pat pradžių ir taip išvengti problematiško piktnaudžiavimo.
  • Sukurkite taisykles. Negailėkite laiko aptarimui, kaip ir kada reikėtų naudoti išmanųjį, įtvirtinkite taisykles ir sudarykite šeimos „susitarimą“. Idealu, jei pavyksta tai įvykdyti dar prieš mažąjam įgyjant išmanųjį. Šeimos susitarimas turėtų įtraukti detalią informaciją, kaip ir kada galima naudotis telefonu bei kas nutinka tada, kai taisyklės sulaužomos.
  • Stebėkite, kaip vaikai naudojasi telefonu. Labai svarbu žinoti, kaip, kur ir kodėl vaikai leidžia laiką naudodamiesi išmaniaisiais. Turėtumėte nuolatos žinoti, kaip tai vyksta – internete gausu aplikacijų, leidžiančių stebėti naudojimą.
  • Nustatykite laiką, kuriuo naudotis telefonu – negalima. Psichologė Larry Rosen, tyrinėjanti naujųjų technologijų poveikį žmogaus smegenims, teigia, jog vienas svarbiausių dalykų – atsisakyti telefono miegamąjame nakties metu.
  • Būkite pavyzdžiu. Dažnai tėvai, siekiantys riboti vaikų naudojimąsi išmaniaisiais telefonais, patys susiduria su panašiomis problemomis. Siekiant užtikrinti sveiką vaiko santykį su išmaniosiomis technologijomis, pirmiausia, patys turime rodyti tinkamą pavyzdį ir atidžiai kontroliuoti laiką, kurį praleidžiame su išmaniuoju rankose.

 

Šaltinis: https://mobile.nytimes.com/2018/01/17/well/family/is-your-child-a-phone-addict.html?emc=edit_tnt_20180117&nlid=81357459&tntemail0=y&_r=0&referer

Facebook Comments

Leave a Reply