6 priežastys, kodėl mūsų smegenys linkusios į negatyvumą ir kaip to išvengti. - Braingym

6 priežastys, kodėl mūsų smegenys linkusios į negatyvumą ir kaip to išvengti.

Kai kurie mokslininkai teigia, jog mūsų smegenys natūraliai linkusios vaizduotį pasaulį pro tamsų stiklą – žmonės yra linkę atkreipti dėmesį į neigiamus dalykus, tačiau teigiamus dažnai praleidžia pro akis. Dažniausiai mes patys to nepastebime, tad verta žinoti, kaip tai vyksta teoriškai. Tad kas, vis dėlto, lemia tai, jog mes kartais matome tik tamsiąsias puses?

  1. Žmogaus smegenys natūraliai pritaikytos mokytis iš neigiamos/skausmingos patirties

Visi mes turime natūralų impulsą, neleidžixantį mums antrą kartą paliesti karštos viryklės. Patirtas skausmas sukelia kortizolio, hormono pasklindančio smegenyse streso metu, išsiskyrimą. Būtent šis hormonas ir lemia tai, jog mes vengdami skausmo ateityje suteikiame jam didelę reikšmę ir esame „budrūs“. Mūsų protėviai išgyveno todėl, kad jie buvo pasiruošę skausmui ir stengėsi jo išvengti, tad ši būsena žmogaus prigimčiai tapo natūrali.

  1. Žinduoliai gali patirti socialinį bei emocinį “skausmą”

Socialiniai ryšiai bei parama nulemia išlikimą gamtoje. Žinduolio smegenys apdovanoja mus laimės hormonu (oksitocinu), kai mes jaučiamės saugūs socialinio rato nariai bei įspėja mus kortizolio išsiskyrimu, kai nutolstame nuo mus supančių žmonių. Taigi, mes natūraliai jaučiame dažną socialinės izoliacijos pavojų.

  1. Streso hormonas gali mus motyvuoti

Streso hormonas mūsų smegenyse veikia išties įkyriai – vos tik jį pajaučiame, pradedame ieškoti įvairiausių būdų šio jausmo atsikratyti. Jei randame mums tinkamą streso malšinimo metodą, mūsų smegenys ieško šio palengvėjimo ir ateityje. Taigi, mes negalime kontroliuoti streso hormono išsiskyrimo, tačiau galime pasirinkti ir sukurti ryšius tarp streso ir to, kas padeda su juo kovoti.

  1. Mūsų smegenys filtruoja informaciją

Gyvenimas šiuolaikiame pasaulyje pripildo mūsų smegenis didesniu nei iš tiesų galime aprėpti informacijos kiekiu, tad nuolat atsirenkiame tik mums reikalingą informaciją. Žmonės paprastai šio filtravimo nepastebi – procesas smegenyse vyksta natūraliai. Tai, kaip mes filtruojame ir pasirenkame reikalingą informaciją yra pagrįsta mūsų unikalia bei individualia patirtimi, tad visi matome pasaulį remiantis tuo, kokius hormonus bei neuronų ryšius mūsų smegenys kūrė praeityje. Tik žinodami šias tendencijas galime kontroliuoti procesą.

  1. Nusivylimas skatina streso hormono išsiskyrimą

Dažniausiai mes suprantame, jog nedidelis nusivylimas nekelia realios grėsmės ar nedaro didelės įtakos mūsų gyvenimui, tačiau visada stengiamės jo išvengti. Taip vyksta todėl, kad neigiami jausmai paprastai yra smegenų signalas į tai, jog neįvyko kažkas, ko tikėjomės. Tuo pačiu metu, tai padeda mums nustoti tikėtis, jog planas A pavyks ir pereiti prie plano B. Nepaisant to, neįvykus kažkam, ko tikėjomės, mūsų smegenyse aktyvuojamas kartizolis, verčiantis mus jausti neigiamas emocijas.

  1. Socialinė konkurencija – žinduoliams būdingas reiškinys

Žinduolių smegenys sumodeliuotos taip, jog socialiniai ryšiai vienokiu ar kitokiu mąstu svarbūs kiekvienam. Žmogaus smegenys išsivystė taip, jog natūraliai lygina save su kitais. Kai žinduolio smegenys pajunta, jog yra silpnesnėje pozicijoje už aplinkinius, jos pradeda generuoti kartizolį. Taip pat, tai veikia ir priešingai – kai esame aukštesnėje pozijoje už kitus smegenyse išsiskiria laimės hormonai. Kontroliuojant ir suvokiant tai, galime išvengti streso hormono išsiskyrimo daug dažniau nei tada, kai apie tai negalvojame.

Būti žinduoliu iš tiesų ne lengva. Tačiau tik tada, kai suvokiame savo negatyvumo priežastis, mes galime patys susikurti „akinius“, pro kuriuos norime matyti pasaulį.

 

Facebook Comments

Leave a Reply