ADHD: perdėtos emocijos gali būti susijusios su šiuo sutrikimu - Braingym

Nors šiuo metu medicinoje naudojamas ADHD apibūdinimas nemini ,,sunkiai valdomų emocijų”, tačiau neseniai atliktas tyrimas įrodo, kad žmonės su ADHD daug dažniau būna nekantrūs ir karšto būdo. Taigi tęsdami lapkričio mėnesio straipsnelių apie ADHD ciklą, supažindiname jus su ADHD sutrikimą turintiems žmonėms būdingomis emocijomis.

 

Jautrumas nepritarimui

Žmonės su ADHD dažnai yra labai greitai užvaldomi stiprių emocijų ir susiduria su problemomis, kai reikia pažiūrėti į situaciją iš kitos pusės. Išgirdę nors ir švelnų nepritarimą bendraklasio balse vaikai, turintys ADHD, gali pernelyg skubotai priimti tai kaip kritiką ir įjungti savigynos mechanizmą.

 

Socialinis nerimas

Daugiau nei trečdalis paauglių bei suaugusiųjų, turinčių ADHD sutrikimą, taip pat kenčia ir nuo stipraus socialinio nerimo sutrikimo. Tokie žmonės gyvena be perstojo perdėtai bijodami būti nepripažinti ar nesuprasti aplinkinių.

 

Emocijos

Daugumos žmonių su ADHD smegenų dalis, atsakinga už emocijų kontroliavimą, taip lengvai neatskiria tikrai pavojingų grėsmių nuo kur kas mažesnių problemų. Tokie žmonės neretai pradeda panikuoti situacijose, kuriose to daryti visai nevertėtų.

 

Vengimas ir neigimas

Nors kai kurie žmonės su ADHD supranta ir tinkamai interpretuoja savo emocijas, tiesiog nemoka su jomis efektyviai susidoroti. Dažnai jie pagauna save kartojant tuos pačius elgesio modelius, kad išvengtų skaudžių ar, jų nuomone, neįveikiamų emocijų.

 

Liūdesys ir žema savigarba

Tinkamai negydomas ADHD sukuria palankias sąlygas išsivystyti distimijai – lengvesnei, tačiau užsitęsusiai klinikinės depresijos formai, dar vadinamai chroniška depresija. Tokia depresijos atmaina žmonėms su negydomu arba netinkamai gydomu ADHD pasireiškia ypač dažnai, nes kasdieniniame gyvenime jie nuolat susiduria su nusivylimais, nesėkmėmis, neigiamomis aplinkinių reakcijomis, stresu. Asmenys, sergantys distimija, kenčia nuo kasdienio nuovargio, beviltiškumo, slogios nuotaikos ir perdėtos savikritikos.

 

Darbinė atmintis, sąmoningai ir/arba pasąmoningai, stimuliuoja emocinę energiją, padedančią mums būti organizuotiems, susikaupti, kontroliuoti save. Tačiau daug žmonių su ADHD neturi tinkamai funkcionuojančios darbinės atminties, kas iš dalies ir paaiškina, kodėl tokie žmonės yra labiau linkę atidėlioti svarbius dalykus, lengvai praranda savitvardą ar nėra itin organizuoti. Kartais prastesnė darbinė atmintis leidžia momentinėms emocijoms per greitai įsiplieksti, o kartais atvirkščiai – nepakankama darbinė atmintis neleidžia žmogui pakankamai jautriai reaguoti į vieną ar kitą situaciją.

Kad veiksmingai padėtų susitvarkyti su emocijomis, ADHD gydymas turėtų būti sudėtinis: sutrikimo simptomai nuodugniai ištyrinėti ir kruopščiai diagnozuotas sutrikimas; psichologo bei asmeninio trenerio pagalba; gali būti taikomas ir medikamentinis gydymas.

Facebook Comments

Leave a Reply