Ar vaizdo žaidimai sukelia ADHD? - Braingym

Dažnai girdime tėvus skundžiantis, kaip jų vaikai niekaip nenusėdi mokyklos suole, tačiau prie kompiuterio ekrano susikaupę gali praleisti valandų valandas. Vaiko elgesys atitinka visus ADHD simptomus, tik ne tuomet kai žaidžia vaizdo žaidimus. Tėvams kyla natūralūs klausimai – ar iš tiesų vaizdo žaidimai sukelia ADHD? Ar jie pasunkina sutrikimo simptomus? O galbūt tai, kad vaikas visgi gali susikoncentruoti ties žaidimu, rodo, jog jokio sutrikimo iš tiesų nėra? Tęsdami straipsnių apie ADHD ciklą, pabandysime atsakyti į šiuos klausimus.

 

Vaikų ir paauglių psichiatrė Natalie Weder teigia, kad nėra jokių įrodymų, jog vaizdo žaidimai sukelia ADHD. Tačiau negalima paneigti fakto, jog dėl itin greitai besikeičiančios aplinkos ir sparčiai besivystančios įvykių eigos vaizdo žaidimai ar animaciniai filmai vaikams, turintiems ADHD, yra itin patrauklūs. Sparčiai ekrane besikeičiančios situacijos reikalauja itin greitos reakcijos, o tai ir įtraukia vaikus su ADHD – jie neturi laiko nė pagalvoti apie ką nors kitą. Žaidimų veiksmas greitai persikelia iš vienos įvykio vietos į kitą, juda nuo vienos užduoties prie kitos bei akimirksniu suteikia pasitenkinimą. Niekas realiame gyvenime nesikeičia taip greitai – taigi nieko keisto, kad vaikams su ADHD tokie žaidimai kur kas patrauklesni nei kitiems bendraamžiams.

 

Vaizdo žaidimai skatina dopamino išsiskyrimą. Ar dėl to iškyla grėsmė, kad vaikai su ADHD taps nuo jų priklausomi? Pasak vaikų psichiatro, gydytojo Ron Steingard kompiuteriniai žaidimai ne ką pavojingesni negu bet kokia kita veikla, suteikianti malonumą. Visgi kai kurie mokslininkai tvirtina, jog vaikams, nuolat žaidžiantiems žaidimus, kuriuose momentinis malonumas gaunamas dar žaidimo metu, sunkiau sekasi sutelkti dėmesį įprastose, mažiau stimuliuojančiose situacijose.

 

Tyrimas, atliktas Iowa universiteto mokslininkų, nustatė, kad vaikai, kurie praleidžia daugiau laiko žaisdami vaizdo žaidimus, yra impulsyvesni ir sunkiau sukoncentruoja dėmesį. Visgi gydytojas Steingard paaiškina, kad tyrimo rezultatai visiškai neparodo priežastinio ryšio tarp ADHD ir vaizdo žaidimų. Tokie rezultatai lygiai taip pat gali reikšti ir tai, jog vaikai su ADHD yra tiesiog labiau linkę į kompiuterinius žaidimus.

 

Visgi tai nereiškia, kad vaizdo žaidimai vaikams nėra žalingi, tik žala šiek tiek kitokia nei dažnai įsivaizduojame. Kiekviena prie kompiuterio ekrano praleista valanda reiškia viena valanda mažiau užsiimant kitomis, daug svarbesnėmis vaiko vystymuisi veiklomis, pavyzdžiui, bendravimu su šeima ar draugais. Taigi nors ir nėra įrodyta, kad kompiuteriniai žaidimai patys iš savęs yra kenksmingi, Amerikos Pediatrų Akademija rekomenduoja pradinukams prie televizoriaus ar kompiuterio ekrano praleisti ne daugiau nei vieną valandą per dieną.

Facebook Comments

Leave a Reply