Kaip atpažinti disleksijos požymius?
Kai galvojame apie disleksiją, pirma ateinanti į galvą mintis – sunkumai skaitant. Tačiau, kai kurie kiti požymiai pasirodo daug anksčiau, negu galvojame. Svarbu tai, jog pastebėjus atitinkamus ženklus galima pasidalinti mintimis su mokytojais ir paprašyti jų pagalbos atkreipiant ypatingą dėmesį į tai, kaip vaikui sekasi pažinti raides ir mokytis skaityti.
Deja, dažnai net ir vyresnių vaikų skaitymo problemos lieka neidentifikuotos – jiems tai sudaro daug sunkumų. Daugelis disleksikų bando paslėpti savo problemas išmokdami, kaip atrodo parašyti žodžiai, ar naudodami kitas gudrias technikas. Dažniausiai, vaikai kenčiantys nuo disleksijos bando kuo kruopščiau tai paslėpti ir nerimauja, jog yra kvaili, bijo būti pažeminti prieš mokytojus ar klasės draugus.
Jungtinėse Amerikos Valstijose, Yale universitete įsikūręs Disleksijos Centras sudarė sąrašą požymių, simbolizuojančių raudoną vėliavą ir skatinančių tėvus ieškoti pagalbos. Turėtumėte atkreipti dėmesį, jei:
- Vaikas vengia skaityti;
- Vaidina, jog skaito (dažniausiai vaikas apsimeta, jog skaito knygą, kuri yra akivaizdžiai jam per sudėtinga);
- Negeba papasakoti arba kalbėtis apie knygas, kurias skaito;
- Sunkiai išreiškia mintis raštu (atsakymai į klausimus raštu dažniausiai labai trumpi);
- Pastebite didelį skirtumą tarp to, kaip vaikas išreiškia mintis žodžiu ir raštu (gali diskutuoti, tačiau atsakymą raštu pateikia neišsamiai, dažniausiai pasikartojančiai);
- Vaikas patiria stresą, kai reikia įvykdyti su skaitymu susijusias užduotis;
- Sunkiai supranta parašytas užduotis, nurodymus;
- Vengia eiti į mokyklą (dažnai skundžiasi galvos, pilvo skausmais, kad liktų namie);
- Patiria bendras problemas, susijusias su dėmesio koncentracija ir elgesiu (pavyzdžiui, labai dažnai prašosi į tualetą, mokykloje nuolat atrodo sunerimęs);
- Nuolat nerimauja, kai kalbama apie mokyklą;
- Pastebimai prastesni rezultatai matematikoje, kai įtrauktos užduotys, reikalaujančios perskaityti uždavinį;
- Patiria sunkumus garsiai skaitant naujus žodžius;
- Patiria sunkumus tardamas žodžius;
- Sunkiai sekasi mokytis naujų kalbų.
Svarbu paminėti, jog nors mokslininkai teigia, kad dauguma mokymosi sutrikimų yra susiję su disleksija (net apie 80 procentų), tačiau kai kurie, pavieniai bruožai gali būti susiję su kitais mokymosi sutrikimais. Tipiškai, nuo disleksijos kenčiantis vaikas pasižymi minėtųjų bruožų kombinacijomis.
Jei manote, jog jūsų vaikas gali turėti disleksijos sutrikimą, labai svarbu pasikliauti savo nuojauta ir įsitikinti. Net tada, kai mokykloje disleksija nėra identifikuota, negalite būti tikri, jog ji neegzistuoja. Deja, dauguma mokytojų nėra tinkamai pasiruošę nustatyti šį sutrikimą, tad tėvai, pastebėję požymius, turėtų ieškoti pagalbos.
Labai svarbu disleksiją pastebėti kuo anksčiau – taip galima efektyviau padėti jūsų vaikui kovoti su sutrikimu ir pasiekti geresnių rezultatų mokykoje.
Šaltininis: https://www.noodlepros.com/blog/2018/01/04/recognizing-signs-dyslexia/