Kaip tėvai gali padėti vaikams įveikti skaitmeninio gyvenimo keliamus sunkumus? - Braingym

Tėvai vis dažniau pastebi augantį nerimo lygį tarp paauglių. Sunku nepastebėti bendros tendencijos, kuri jau tampa epidemine – tai, su kuo ankstesnės kartos niekada nebuvo susidūrusios. Beveik kiekvienas paauglys rankoje laiko suspaudęs išmanųjį telefoną, kuris skamba, pypsi ir mirksi nuo socialinių tinklų pranešimų.

Tėvai dažnai tiesiog nori pagriebti paauglio išmanųjį telefoną ir paslėpti jį stalčiuje. Tačiau, ar tikrai socialiniai tinklai ir skaitmeninės sąveikos gali sukelti nerimą? Trumpai tariant, tai sudėtinga.

Naujausi tyrimai pastebi žymų depresijos ir savižudiškų minčių didėjimą tarp paauglių per pastaruosius keletą metų, ypač tarp tų paauglių, kurie praleido daug valandų prie ekranų ir ypač mergaičių. Tačiau dauguma sunkumų, kuriuos patiria paaugliai dėl socialinių tinklų, yra susiję su natūraliu brendimo metu jaučiamu susirūpinimu dėl savo socialinės padėties ir saviraiškos.

Socialiniai tinklai tikrai gali apsunkinti šį nerimą, tačiau tėvai norėdami padėti, turėtų vengti visiško pasmerkimo. Tėvams patariama pasirinkti sprendimo būdą priklausomai nuo individualaus asmens bei suprasti, kokie veiksniai kelia nerimą jūsų vaikui, ir kaip jis gali kontroliuoti šį viliojantį ir stiprų būdą kurti ryšį su bendraamžiais.

Ryšis tarp socialinių tinklų ir psichikos sveikatos problemų

Dauguma ekspertų pastebėjo nemigos, vienišumo, susirūpinimo ir priklausomybių didėjimą tarp paauglių. Tai sutapo su pirmuoju „iPhone“ išmaniojo telefono išleidimu į rinką prieš 10 metų. Vienas tyrimas parodė, jog 48 procentai paauglių, kurie praleido penkias valandas per dieną prie elektronikos prietaisų, turėjo bent vieną savižudybės faktorių, lyginant su 33 procentais paauglių, kurie praleisdavo tik dvi valandas prie šių prietaisų. Taip pat visi girdėjome, jog vaikus neigiamai veikia nuolatinis bendravimas ir lyginimasis su bendraamžiais socialiniuose tinkluose.

Paaugliai sprendžia pagal „patinka“ paspaudimus ir sekėjų skaičių socialiniuose tinkluose, kiek jie patinka žmonėms bei kiek aplinkiniams patinka jų išvaizda“, teigia Lindsey Giller, klinikinė psichologė „Child Mind“ institute, kuri specializuojasi jaunimo ir jaunųjų suaugusiųjų nuotaikų sutrikimų srityje. „Taip pat jūs neturite jokios pertraukos, naudojantis šia technologija.“ Psichologė konsultavo paauglius su nerimo, žema saviverte, nesaugumo jausmu ir liūdesiu, kuris bent dalinai buvo susijęs su nuolatiniu socialinių tinklų naudojimu.

Padidėję paauglių iššūkiai ir nerimo veiksniai

Tačiau ryšys tarp nerimo ir socialinių tinklų nėra lengvai paaiškinamas ar tiktai neigiamas. Koreliacija nėra lygi priežastiniam ryšiui, gali būti taip, jog depresija ir nerimas skatina daugiau naudotis socialiniais tinklais, nei atvirkščiai. Taip pat čia galėtų būti ir nežinomas trečiasis kintamasis, pavyzdžiui, akademinis spaudimas ar ekonominis susirūpinimas, kuris jungia šiuos kintamuosius arba tiesiog paaugliai yra labiau linkę į psichikos sveikatos sutrikimus nei praėjusios kartos.

Taip pat svarbu prisiminti, jog paaugliai skirtingai reaguoja į socialinius tinklus. Kai kuriems paaugliams gebėjimas kelti sąmoningumą, bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio ir dalintis gražiais momentais gali būti įkvėpimo šaltiniu ir paskatinimu.

„Pirmiausia, sako mokslininkė Emily Weinstein, kuri tiria paauglius ir jų socialinių tinklų įpročius, tėvams reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog tikriausiai ne tik socialiniai tinklai sukelia paauglių nerimą, tai normalūs socialiniai veiksniai, kuriuos šios platformos paskatina.“

Dažniausiai geriausia yra tiesiog dirbti su savo paaugliu siekiant nustatyti socialinių tinklų lūkesčius. „Jūs norite rasti bendrą susitarimą ir pelnyti jų pritarimą“,  teigia Kamenetz. Nuolatinė priežiūra ar kontrolė nesukurs pasitikėjimo. Paverskite tai atvira bei dvipuse diskusija.

 

Facebook Comments

Leave a Reply