Leiskite vaikams klysti – padarysite jiems paslaugą - Braingym

Žinoma amerikiečių psichologė atliko mokslinį eksperimentą, kurio metu nustatė, jog vaikai, kurių tėvai yra linkę kontroliuoti vaiko elgesį, susidūrę su sunkia užduotimi pasiduoda daug greičiau nei tie, kurių tėvai suteikia vaikui daugiau laisvės bei leidžia jam pačiam priimti sprendimus. Ir nors patarimas „leiskite vaikams patiems bandyti ir klysti“ atrodo itin akivaizdus, kartais pritaikyti jį praktikoje gali būti daug sunkiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Žemiau pateikiame keletą žingsnių, kuriais reikėtų vadovautis, norint užauginti nepriklausomą ir atsakingą mažylį.

Girkite vaiko dedamas pastangas, o ne rezultatą. Mokslininkai įrodė, kad vaikai, kuriems nuolatos kartojama, kokie jie protingi, į reikiamą atlikti darbą įdeda tik tiek pastangų, kiek yra gana perkopti minimalius reikalavimus, neprisiima papildomų iššūkių bei bijo atsakinėti į klausimus, į kuriuos neturi tikslaus atsakymo. Patarimas paprastas – girkite vaiko dedamas pastangas, o ne galutinį rezultatą. Taip pat nebijokite parodyti vaikui, kad jūs irgi kartais klystate, taip pademonstruodami, kad klysti yra natūralu, o iš klaidų mokomasi.

Glaudžiai bendraukite su vaiko mokytojais. Bendradarbiaukite su mokytojais, nereikalaudami aukštesnių pažymių ar lengvesnių namų darbų užduočių. Iškilusius iššūkius mokykloje priimkite bei pateikite vaikui kaip mokymosi galimybę.

Leiskite vaikams patiems atlikti užduotis ir daryti klaidas. Jūsų vaikas gali padaryti daug daugiau, nei jis pats numano, tačiau jūsų pareiga yra padėti jam tai išsiaiškinti. Vaikas gali sėkmingai pats susitvarkyti kambarį ar išsiplauti indus, tačiau turite leisti mažyliui pačiam bandyti, klysti bei išmokti.

Nuoširdžiai palaikykite vaiką. Mokslininkai pastebėjo, jog tėvai dažnai duoda vaikams per daug patarimų, tačiau per mažai nuoširdaus palaikymo. Palaikykite vaiką, net jei tądien jam ir ne itin pasisekė mokykloje ar krepšinio varžybose.

Pagalvokite apie ilgalaikes pasekmes. Pastebėjote, kad vaikas pamiršo matematikos namų darbų sąsiuvinį namie? Tikriausiai pirmiausia pagalvotumėte, kad jūsų mažyliui jo prireiks ir kad galbūt turėtumėte jį nuvežti vaikui į mokyklą. Tačiau pasielgti derėtų atvirkščiai – tik leisdami vaikui pačiam prisiimti atsakomybę už namie paliktus namų darbus išmokysite jį atsakingumo.

Facebook Comments

Leave a Reply