Mokslininkai atskleidė, kodėl paauglių neveikia skatinimo ir nuobaudų sistema. - Braingym

Mokslininkai atskleidė, kodėl paauglių neveikia skatinimo ir nuobaudų sistema

Mokytojams bei tėvams dažnai sunku surasti tinkamą būdą, kaip paskatinti paauglius domėtis tuo, kas jiems atrodo tinkama bei naudinga. Dažnai nepavyksta nei geruoju (kai mainais siūlomos dovanos), nei bloguoju (kai dalijami griežti įspėjimai). Ar šio kartų konflikto priežastys apsiriboja vien paauglišku savarankiškumo bei draugų pripažinimo siekiu?

Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė, jog toks paauglių elgesys iš tiesų gali būti susijęs su atitinkama, tik paaulgystės laikotarpiui būdinga smegenų struktūra. Paauglystės metu besikeičiant kūnui sparčiai keičiasi ir smegenys – mokslininkai teigia, jog smegenų pokyčius šiuo brendimo periodu, vis dėlto, jie tik pradeda suprasti.

Paauglystės laikotarpiu pilkoji smegenų medžiaga (smegenų žievė), kuri itin sparčiai plėtėsi nuo pat gimimo, pradeda plonėti, skatinama tam tikrus smegenų struktūros pokyčius. Būtent šis reiškinys gali būti viena priežasčių, kodėl paauglystės laikotarpiu padidėja impulsyvumas, malonumų ieškojimas bei nesaugus elgesys. Šie dalykai sąlygoja tai, jog paauglystės metu žmonės iš tiesų nesugeba adekvačiai susieti savo elgesio su galimomis pasekmėmis – tiek teigiamomis, tiek neigiamomis.

Suaugusio žmogaus smegenys geba gana gerai nuspėti ir suvokti balansą tarp pastangų ir pasėkmių. Taip vyksta todėl, jog suaugusiojo smegenys sukuria ryšius tarp kognityvinės sistemos ir mūsų smegenų sukurtos apdovanojimų schemos, atsakingos už motyvaciją bei „norą“. Tuo tarpu, paauglių smegenyse šis procesas tik įsibėgėja.

Žinojimas, jog mūsų smegenų struktūra skiriasi, turėtų pagelbėti tėvams ir mokytojams ieškoti naujų komunikacijos ir paskatinimo būdų, kurie galėtų veikti efektyviau nei statiška, šalta skatinimo ir nuobaudų sistema. Svarbu pirmiausia suprasti paauglius ir kitokį jų mąstymą – tokiu būdu juos lengviau sudominti ir motyvuoti.

 

Šaltinis: https://www.scientificamerican.com/article/brain-scans-reveal-why-rewards-and-punishments-dont-seem-to-work-on-teenagers/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=sa-editorial-social&utm_content&utm_term=mind_partner_

 

Facebook Comments

Leave a Reply