Ženklai, rodantys, jog vaikas gali turėti klausos apdorojimo sutrikimą - Braingym

 Ar jūsų vaikas praleidžia pro ausis dauguma dalykų, kuriuos girdi? Kai kuriems mažiems vaikams kyla problemų šifruojant garsus, kurie sudaro kalbą. Nors jie turi puikią klausą, tokie vaikai praleidžia daug detalių apie tai, kas buvo pasakyta, ypač triukšmingoje ar blaškančioje aplinkoje. Tokie vaikai gali turėti sutrikimą, kuris vadinamas girdimosios medžiagos apdorojimo sutrikimu ir kuris gali kliudyti mokymuisi bei bendravimui.

Dalykai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį

Kokie ženklai išduoda, jog vaikas gali turėti klausos apdorojimo sunkumų? Štai keletas elgesio pavyzdžių, kuriuos jūsų vaikas ar jo mokytojas galėjo pastebėti:

  • nesupranta vaikiškų eilėraščių ar dainų tekstų
  • patiria sunkumų sekant nurodymais
  • neprisimena detalių to, ką išgirdo
  • atrodo, kad klausosi, bet negirdi
  • dažnai sumaišo du panašiai skambančius žodžius
  • sunkiai supranta kalbą triukšmingoje aplinkoje
  • susiduria su sunkumais mokantis skaityti bei rašyti pažodžiui
  • vaikui sunku sekti pokalbius
  • sunku aiškiai save išreikšti
  • dažnai prašo žmonių pakartoti tai, ką jie pasakė

Šis elgesys gali rodyti klausos apdorojimo problemas, tačiau toks elgesys gali kilti ir dėl kitų priežasčių. Kai kuriems vaikams, turintiems ADHD arba kitus kalbos ar mokymosi sutrikimus, būdingi šie elgesio modeliai. Taigi elgesio priežasties nustatymas ypač svarbus siekiant teisingai diagnozuoti sunkumus, su kuriais susiduria vaikai.

Kadangi šie simptomai iš dalies sutampa su kitais sutrikimais, klausos apdorojimo sutrikimas negali būti diagnozuotas tiesiog iš simptomų sąrašo. Nors mokytojas, edukacijos terapeutas ar kalbos patologas gali nustatyti, kaip gerai vaikas atlieka kalbos ar klausymo užduotis, medicininę būklę diagnozuoja tik audiologai, kurie naudoja testus, matuojančius specifines klausos apdorojimo  funkcijas. Vaikams gali būti sunku apdoroti vieną funkciją ar daugiau.

Kas yra klausos apdorojimo sutrikimas?

Tam, kad nustatytų vaiko klausos apdorojimą, audiologas atliks daugybę testų specialiame garso kambaryje, kuriame vaikas turės klausytis įvairių signalų ir atsakyti į juos. Vaikas turi būti bent 7 ar 8 metų amžiaus tam, kad būtų pakankamai suaugęs atlikti testą.

Kadangi simptomai sutampa su dėmesio, kalbos ar mokymosi sutrikimais,  ne visi ekspertai mato klausos apdorojimo problemas kaip atskirą sutrikimą. Šis sutrikimas nėra įtrauktas į „Diagnostinį ir statistinį vadovą“, kurį psichologai ir kiti specialistai naudoja kaip bendrą pagrindą diagnozei nustatyti.

Tačiau vaikai, kurie turi klausos apdorojimo sunkumų, gali turėti naudos, kai klasės aplinka yra optimizuota klausymuisi. Taip pat jie dažnai dirba su kalbos profesionalais tam, kad sustiprintų klausymo ir dekodavimo įgūdžius, kuriuos automatiškai turi kiti vaikai.

 

Facebook Comments

Leave a Reply