Ruošiantis mokyklai – smegenų lavinimo treniruotės - Braingym

Artėjantys nauji mokslo metai – iššūkis ne tik mokiniams, bet ir jų tėvams. Tinkamai pasiruošti, nepraleisti svarbių detalių, nusiteikti pasikeitusiam dienos ritmui – užduotis, sukelianti nemažai rūpesčių ir įtampos. Žinoma, daugiausiai streso patiria būsimų pirmokų tėvai, tačiau ir vyresnių klasių moksleiviams svarbi pagalba, norint užtikrinti, kad naujais mokslo metais mokykla bei pamokos teiktų džiaugsmą ir naudą.

Laukti iki paskutinės vasaros dienos tikrai nereikėtų, nes tinkamas pasiruošimas artėjantiems mokslo metams gali turėti įtakos ne tik vaiko ir tėvų psichologinei būsenai, bet ir mokymosi rezultatams.

Jau liepos pradžioje didieji prekybos centrai pirmose gretose išrikiuoja mokyklinius reikmenis, kuprines, kanceliarines prekes, sąsiuvinius. Pasak specialistų, mokyklines prekes išties išmintinga nusipirkti iš anksto, nelaukiant paskutinės minutės – taip moksleivis turės laiko priprasti prie naujų daiktų, o ir tėvams bus ramiau, žinant, kad viskas tinkamai suruošta mokyklai.

Pirmokui ar pradedančiam eiti į naują mokyklą vaikui labai svarbus ir apsilankymas naujose patalpose. Išsiaiškinus, kur valgykla, rūbinė, sporto salė, klasės, tualetas, naujus mokslo metus pradėti bus kur kas maloniau.

Taip pat, nors ir labai norisi pasimėgauti paskutinėmis vasaros atostogų dienomis, grįžimas į įprastą dienos ritmą, laiko planavimas turėtų prasidėti ne su pirmąja naujų mokslo metų diena, o kur kas anksčiau. Laiku atsikelti, kaip ir laiku nueiti miegoti, tuo pačiu metu valgyti pusryčius, pietus ir vakarienę, po truputį pratintis prie būsimos rutinos – tai svarbūs įgūdžiai, norint išvengti papildomo streso po rugsėjo 1-osios.

Būtent tikėdamiesi kuo geriau paruošti vaiką – ypač pirmoką – mokyklai, tėvai prieš pirmą klasę puola intensyviai mokyti vaiką skaityti ar skaičiuoti. „Žinoma, skaitymas, rašymas, skaičiavimas – labai svarbu, tačiau naudingiausia būtų duoti vaikui įrankius, padėsiančius jam pačiam ateityje efektyviai mokytis, tai yra, lavinti jo kognityvinius įgūdžius,“ – sako „Braingym“ mokymų ir kokybės vadovė Justina Inkrataitė. Pasak specialistės, būtent gebėjimas išlaikyti dėmesį, ilgalaikė ir trumpalaikė atmintis, logikos bei samprotavimo gebėjimai, vaizdinės ir garsinės informacijos apdorojimas, yra svarbiausi, norint efektyviai mokytis.

„Didžiausią stresą mokykloje vaikai patiria, kai jiems kažkas nesiseka, jie atsilieka nuo kitų vienoje ar kitoje srityje, pavyzdžiui, sunkiau sekasi rašyti ar įsiminti užsienio kalbos žodžius, taip po truputį dingsta motyvacija mokytis net ir tuos dalykus, kurie ėjosi gerai. Galiausiai apskritai nebesinori eiti į mokyklą,“ – sako specialistė.

Ne tik pirmokams, bet ir vyresnių klasių moksleiviams mokymosi procesą galima gerokai palengvinti, lavinant jų kognityvinius įgūdžius. „Pedagogai pastebi, kad po vasaros atostogų mokiniai grįžta išsiblaškę, gerokai užtrunka, kol jie vėl „prisimena“ kaip mokytis, kaip išlaikyti dėmesį, nepaisant išorinių dirgiklių, todėl mokymosi procesas kurį laiką būna neefektyvus,“ – sako „Braingym“ specialistė. Tačiau tinkamai pasiruošus dar prieš mokslo metus, galima adaptacinį periodą gerokai sušvelninti, tuo pačiu pagerinant mokinio gebėjimus.

„Smegenų lavinimo užsiėmimų metu treneris dirba individualiai su kiekvienu vaiku – nustatęs, kurie kognityviniai įgūdžiai yra silpnesni, menkiau išlavinti, būtent jiems skiriama daugiausiai dėmesio,“ – pasakoja „Braingym” centrų Lietuvoje įkūrėja ir direktorė Ingrida Klassen. Vieniems būna sunkiau susikaupti, kitiems – suprasti ir įsisavinti garsinę ar vaizdinę informaciją, tretiems sunku įsiminti, ką sako mokytojas, todėl smegenų lavinimo specialistai su kiekvienu dirba atskirai, parenka skirtingas užduotis. Pasak „Braingym“ centrų įkūrėjos Lietuvoje, kai sakoma, jog vaikui mokykloje nesiseka vienas ar kitas dalykas, tai reiškia ne kažkokį specifinį negebėjimą mokytis chemijos ar anglų kalbos, o tiesiog silpniau išvystytus vienus ar kitus kognityvinius įgūdžius, reikalingus sėkmingam mokymuisi.

„Mūsų centrai veikia Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, juose tiek su vaikais, tiek su suaugusiais dirbame pagal visame pasaulyje išpopuliarėjusią „BrainRx“ metodiką, skirtą maksimaliai sustiprinti kiekvieno protinius gebėjimus,“ – sako specialistė. Prieš pradedant naujus mokslo metus ypač rekomenduotina ne tik pasirūpinti kanceliarinėmis priemonėmis ar naujais rūbais, bet ir tuo, kad vaikui mokykloje būtų lengviau mokytis, jis būtų imlesnis, dėmesingesnis, labiau susikaupęs, lengviau įsimintų informaciją, gebėtų logiškai mątyti.

Specialistai teigia, kad intelektines savybes galima lavinti visą gyvenimą, todėl kognityvinių įgūdžių lavinimo treniruotės, žinoma, reikalingos ne tik pradedant pirmąją klasę. Bet kurio amžiaus moksleiviui tai gali būti trūkstamas elementas, dėl kurio stygiaus nepavyksta pasiekti norimų mokymosi rezultatų. „Kai vaiko kognityviniai įgūdžiai išlavinti, mokytis jam būna kur kas lengviau ir smagiau, tada ir mokykla nekelia nereikalingo streso, į ją einama su džiaugsmu,“ – tvirtina specialistė.

Facebook Comments