Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (ADHD)– tam tikra miego sutrikimo forma? - Braingym

Paskutiniuosius dešimtmečius tėvai bei mokytojai visame pasaulyje vis dažniau kalba apie tai, jog vaikai turi problemų dėl nesugebėjimo susikaupti, impulsyvaus elgesio ir hiperaktyvumo. Šį aktyvumo bei dėmesio sutrikimą (iš angl. ADHD) analizavo daugelis mokslininkų bei gydytojų vis ieškodami jo priežasčių – svarstyta, galbūt priežastis genetika ar smegenų vystymosi sutrikimai? O kas, jei šio sutrikimo priežastis iš tiesų daug paprastesnė?

Vis daugiau ir daugiau mokslininkų teigia, jog šiais laikais vaikai nemiega tiek, kiek iš tiesų to reikalauja jų organizmai – tai gali būti viena iš ADHD priežasčių. Ši teorija vis dar skamba gana provokuojančiai bei kontraversiškai, tačiau pastarieji mokslininkų tyrimai aptinka gan stiprų ryšį tarp ADHD sindromo bei miego trukmės ir kokybės.

Profesorė tyrinėjanti ADHD Sandra Kooij teigia, jog vienas svarbiausių dalykų sveikam vaiko vystymuisi yra teisingas dienos ir nakties „ritmas“ – svarbu, kada valgome, kada judame, kada einame miegoti. Anot jos, pokyčiai, tvarkos ir poilsio nebuvimas gali sukelti itin rimtas pasekmes ir sutrikimus. „Panašu, jog ADHD ir nemiga yra dvi tos pačios monetos pusės“, – teigė mokslininkė.

Naujausi moksliniai tyrimai siūlo susimąstyti, jog galbūt hiperaktyvumo sindromą turintys vaikai iš tiesų tiesiog kenčia nuo prastos miego kokybės, nemigos ar kito miego sutrikimo. Kai kurie iš mokslininkų teigia, jog ADHD sindromas net pats savaime gali būti laikomas miego sutrikimu – toks požiūris iš esmės pakeistų ADHD sutrikimo suvokimą bei gydymą. Tyrimai įrodė, jog vaikams, turintiems ADHD sutrikimą reikia daugiau laiko tam, kad galėtų užmigti, jų miego ciklas sutrikęs, o tai daro įtaką fiziologiniams procesams.

Mūsų dienomis, kai kompiuteris bei internetas užima didelę dalį net ir mažiausiųjų kasdienybės, kokybiškas poilsis tampa dar didesne vertybe. Taip pat, kai kasdien iš vaikų tikimasi geriausių rezultatų tiek mokykloje, tiek įvairiausioje užklasinėje veikloje, galima numanyti, jog kai kurie vaikai patiriantys sunkumų asmeninių pasiekimų srityje jaučia stresą ir įtampą – tai lemia netinkamą, nekokybišką poilsį, miego trūkumą ir veda link dar didesnių problemų.

—————————————————–

Manote, jog Jūsų vaikas turi ADHD požymių? Susisiekite su mumis dėl nemokamos konsultacijos ir būdų padėti Jūsų mažąjam. Rašykite el.laišką adresu: brain@braingym.lt

Facebook Comments

Leave a Reply